background-image
background-image

Prečo v prípade plynového kúrenia dobrá ventilácia domu je taká dôležitá?

Plynový kotol spotrebúva počas spaľovania veľké množstvo čerstvého vzduchu, ktorý pochádza zvonku. Práve to je kľúčová úloha ventilácie v dome alebo byte, ktorý je vykurovaný plynom. Toto zdôrazňujú všetci dodávatelia energie, ktorí zákazníkom poskytujú poradenské služby, svoje vedomosti a skúsenosti. Ak ventilácia nebude fungovať správne, následky môžu byť katastrofálne. Plyn a bezpečnosť sa však nemusia vylučovať. Zistite aké sú druhy kotlov – tie najmodernejšie nemusia mať ani odvodnú ventiláciu.

Neúčinná ventilácia a bezpečnosť

Nepostačujúce množstvo kyslíka v miestnosti, ktorá je vykurovaná plynom, vedie k vzniku toxického oxidu uhoľnatého. Neúčinná ventilácia spôsobuje, že táto látka sa nevytratí pomocou odvodných kanálov, avšak sa vznáša vo vzduchu a ohrozuje zdravie všetkých členov domácnosti. Práve preto na vykurovanie bytu plynom sa odporúča montáž kotlov s otvorenou spaľovacou komorou (dosť často ich nájdeme v kúpeľniach ako prietokové ohrievače vody).

 

Oveľa bezpečnejším riešením sú kotly so zatvorenou spaľovacou komorou. Vzduch, ktorý je pre tento proces nevyhnutný, zariadenie čerpá zvonku cez vzduchovo-spalinový kanál, preto nemá negatívny vplyv na kvalitu a množstvo čerstvého vzduchu dostupného v interiéri pre členov domácnosti. To samozrejme neznamená, že v takom prípade klasická ventilácia nie je potrebná.

Požiadavky ohľadom vetrania, ktoré sa kladú na plynový systém

Nezávisle od toho, pre aký druh kotla sa rozhodnete, základom je prístup k odvodnému kanálu. Cirkulovanie vzduchu, a teda výmena spotrebovaného vzduchu na čerstvý, má rovnaký význam v kuchyni, obývačke, kúpeľni a v spálni. Ako uvedomelý užívateľ plynového vykurovacieho systému musíte mať na vedomí, že:

  • v miestnosti s plynovými zariadeniami, ktoré spotrebúvajú počas spaľovania vzduch z miestnosti, a so zariadeniami s otvorenou spaľovacou komorou, sa nesmie používať mechanická ventilácia;
  • mala by sa využívať vyvážená metóda mechanického vetrania alebo pretlakové vetranie s prívodom a odvodom vzduchu;
  • nesmú sa používať individuálne odťahové ventilátory v miestnostiach, v ktorých sú otvory spalinových kanálov.

 

Všetky kondenzačné kotly (uzatvorené) čerpajú vzduch na spaľovanie plynu a odvádzajú spaliny pomocou vzduchovo-spalinového kanálu. Ten môže byť napojený priamo na komín alebo mať vývod na stenu budovy. I napriek tomu, že vzduchová bilancia v domácnosti je v takom prípade dobrá, neuškodí dodatočná ochrana v podobe ventilačnej mriežky.

Moderná technológia plynových kotlov znamená vašu bezpečnosť a pohodlie používania

Bude mať zvolený model plynového kotla vplyv na kvalitu života užívateľov vykurovaných miestností? Samozrejme! Ako distribútor plynu dodávame našim zákazníkom stále viac zaujímavé a ekonomické riešenia v rozsahu konštrukcie týchto vykurovacích zariadení. V kombinácii so správne fungujúcou ventiláciou tvoria ergonomické a bezpečné riešenia, ktoré zlepšia váš každodenný život. Moderné kotly na vykurovanie plynom sa vyznačujú predovšetkým:

  • jednoduchým používaním;
  • jednoduchým servisom a nenáročnými opravami;
  • elegantným a moderným vzhľadom;
  • špičkovou funkčnosťou; 
  • čistotou v domácnosti;
  • často tiež možnosťou diaľkového ovládania zariadenia.

 

Nezávisle od toho, či sa rozhodnete pre kúpu alebo prenájom zásobníka na plyn, mali by ste ho využívať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Táto požiadavka sa vzťahuje tiež na zaistenie riadneho vetrania v okolí zariadenia.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Pre odoslanie správy prosím, vyplňte všetky vyznačené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok