background-image
background-image

Aké radiátory sú určené pre plynové kúrenie? Je podlahové kúrenie vhodné v prípade plynového vykurovania rodinného domu?

Moderné plynové vykurovacie systémy sú nízkoteplotné. Preto spolu s kondenzačnými plynovými kotlami by sa mali montovať také radiátory, ktoré takéto podmienky zvládnu. Zistite, či podlahové kúrenie spĺňa vaše očakávania, ak svoj domov plánujete vykurovať plynom.

Plynové kúrenie a jeho charakteristika

Zdrojom tepla v obytnom dome môže byť plynový kotol. Stojí za to investovať do dvojfunkčného kotla, ktorý nielenže bude zásobovať teplom ústredné kúrenie, ale bude aj slúžiť na ohrev vody v domácnostiach. V súčasnosti sa vo vykurovacích systémoch využívajú kondenzačné plynové kotly, ktoré sa vyznačujú vyššou účinnosťou. Určite dobrým nápadom na zníženie nákladov na kúrenie a zaistenie tepelnej pohody je montáž radiátorov s dobrou tepelnou vodivosťou a v kombinácii s plynovým kotlom. Mali by to byť nízkoteplotné radiátory. Pozrite si výrobky, ktoré budú na tento účel vhodné.

Typy radiátorov, ktoré sú vhodné na vykurovanie domácnosti plynom

Dostupné sú rôzne typy radiátorov určených na prácu v systéme plynového kúrenia. Rozlišujeme:

  • Článkové radiátory – môžu byť liatinové alebo oceľové. Jednotlivé články sú so sebou spojené. Približne 85 % výmeny tepla prebieha prúdením a iba 15 % na základe žiarenia.
  • Konvektorové radiátory – sú zložené z vonkajšieho plášťa, ventilátorov, medených trubičiek a hliníkových plechov, ktoré sú na ne nasunuté. Fungujú na základe prúdenia (konvekcia). Sú ľahké a jednoduché na montáž.
  • Oceľové panelové radiátory – ľahké, s vnútorným rebrovaním, ktoré zvyšuje tepelný výkon zariadenia. V ich prípade výmena tepla prebieha žiarením na úrovni až 35 %. 
  • Hliníkové radiátory – sú vyhotovené ako odliatky z hliníkových zliatin, so vzduchovými kanálikmi. Tepelná výmena je vo väčšine založená na prúdení, kým maximálne 8 % tohto procesu prebieha žiarením.

 

Pri výbere radiátora pre plynové kúrenie by sme vždy mali zistiť, či je toto zariadenie určené na prácu v nízkoteplotných systémoch.

Plynový kotol a podlahové kúrenie

Prirodzenou voľbou pri vykurovaní domácnosti pomocou plynového kotla je nízkoteplotné vykurovanie s podlahovým kúrením. Takto sa zaručí tepelné pohodlie a, na rozdiel od tradičných radiátorov, zdroj tepla založený na žiarení, nie prúdení. Moderné podlahové kúrenie je zladené s prácou kondenzačných kotlov spaľujúcich plyn, ktoré umožňujú zníženie spotreby plynu. Podlaha ako výhrevný prvok má veľkú rozlohu, preto na získanie porovnateľnej teploty prostredia voda v systéme trubičiek môže mať nízku teplotu.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Ak chcete povoliť odoslanie správy, vyplňte prosím označené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok