background-image

Čo by ste mali vedieť o zásobníkoch na skvapalnený plyn?

Najčastejšie kladené otázky

Aké sú možnosti využitia zásobníkov na skvapalnený plyn?

Zásobníky na skvapalnený plyn sú univerzálnym zdrojom energie pre domácnosti, kancelárie, farmy, priemysel a hotely.

Je vykurovanie skapalneným plynom ekologické?

V procese rafinácie ropy vzniká skvapalnený plyn. Kúrenie založené na skvapalnenom plyne je ekologické, pretože počas jeho spaľovania je o 20% menej emisií oxidu uhličitého ako pri spaľovaní vykurovacieho oleja a o 50% menej oxidu uhličitého ako pri spaľovaní uhlia. Pri spaľovaní LPG sa nevyskytujú žiadne škodlivé prachové látky, preto je plyn netoxický a nekontaminuje pôdu alebo podzemnú vodu, ak sa náhodne uvoľní do prostredia.

Aké sú výhody vykurovania skvapalneným plynom?

 • Skvapalnený plyn je ekologické palivo,
 • Skvapalnený plyn má takmer trojnásobok výhrevnosti zemného plynu,
 • Počas spaľovania skvapalneného plynu sa nevyskytujú žiadne škodlivé látky,
 • Metóda kúrenia je automatická,
 • Vyžaduje sa len malá miestnosť na kotol, ktorá sa môže tiež využiť ako práčovňa a sušiareň, pretože propán nevytvára sadze alebo nepríjemné zápachy,
 • Jedna nádrž môže napájať kotol používaný na vykurovanie budovy a na ohrev vody, môžete k nemu tiež pripojiť sporák alebo plynový gril,
 • Nie je potrebná samostatná miestnosť na skladovanie paliva.

Koho mám kontaktovať v prípade poruchy?

Nálepka na každom zásobníku poskytuje pokyny, čo robiť v prípade poruchy. Ak zistíte nejaké nezrovnalosti v spôsobe inštalácie alebo jej poruche, ihneď by ste mali zavolať na zákaznícku linku FLAGA: 0850 606 303. V prípade požiaru by ste mali zavolať Hasičský a záchranný zbor (150 alebo 112) a ak sú zranení alebo obete - aj Záchrannú zdravotnú službu (155 alebo 112). Ak to nepredstavuje hrozbu pre zdravie alebo život, hlavný ventil na plynovej skrini by mal byť vypnutý, rovnako ako ventil plynnej fázy, ktorá je umiestnená na nádrži.

Ako bezpečne využívať inštalovaný zásobník na skvapalnený plyn?

V blízkosti zásobníku nesmiete používať otvorený plameň. Zásobník nesmie byť zabudovaný alebo umiestnený pod strechou. Zásobník nesmie byť obklopený stromami a kríkmi - oblasť okolo neho musí byť dobre vetraná. Pokiaľ ide o podzemný zásobník, povrch nad zásobníkom nesmie byť spevnený alebo pokrytý rastlinami. Musia sa dodržiavať lehoty na testovanie zásobníku (vonkajšie skúšky, vnútorné skúšky, tlakové skúšky) a poistný ventil musí byť vymenený za platný. V prípade akéhokoľvek úniku alebo uvoľnenia je potrebné informovať servis.

Ako skontrolujem hladinu plynu v zásobníku?

Pri používaní telemetrie, môžete hladinu plynu v zásobníku zistiť kontaktovaním nášho zákazníckeho centra. Navyše, keď sa hladina plynu v nádrži blíži k minimu, môžeme pre vás naplánovať doručenie a vhodný čas dodávky.
Hladinu plynu si môžete vždy skontrolovať aj sami odčítaním indikátora pod anténou vysielača telemetrie. Čo musíte urobiť? - Otvorte kryt armatúry - Prečítajte hladinu plynu na indikátore hladiny plynu – je uvedená v percentách (%).
Odporúčame objednať dodávku plynu, keď hladina plynu v nádrži klesne pod 30% - tým sa zabezpečí nepretržité využívanie inštalácie.

undefined

Koľko plynu má byť v zásobníku?

V zásobníku nesmie byť viac ako 85% celkovej kapacity a nie menej ako 30%. Ak je v zásobníku menej ako 30% celkovej kapacity, môže strácať schopnosť odparovať dostatočné množstvo plynu. Toto je obzvlášť dôležité, pokiaľ sú vonkajšie teploty nízke.

undefined

Čo je telemetria?

Telemetria je najnovší automatický systém odpočtu plynu na slovenskom trhu, ktorý je založený na inštalácii merača a telemetrického zariadenia. Telemetria umožňuje diaľkové monitorovanie úrovne plynu v zásobníku.

undefined

Aké sú typy zásobníkov?

Najčastejšie využívané zásobníky majú objem 2 700 a 4 850 litrov. Spoločnosť FLAGA ich ponúka v nadzemnom aj podzemnom prevedení. Podzemné zásobníky sú koncipované tak, aby poskytovali všetok komfort plynového kúrenia a zároveň svojou prítomnosťou nenarúšali okolie. Ako jediný dodávateľ na slovenskom trhu poskytujeme aj polozapustený zásobník s objemom 2 500 litrov.
Pri väčšej spotrebe plynu ponúkame aj zásobníky s objemom 17 000 a 25 000 litrov.

Ako môžem získať zásobník od spoločnosti FLAGA?

Spoločnosť FLAGA ponúka svojím zákazníkom 2 spôsoby užívania zásobníku: Buď formou prenájmu alebo v súčasnosti stále populárnejšou formou - požičaním zásobníku s plynomerom.

Môžem si obstarať zásobník do svojho vlastníctva?

Áno, dá sa to – napríklad priamo od výrobcu. Počítajte však s počiatočnou investíciou rádovo v tisícoch Eur. Zároveň budete musieť udržiavať zásobník na svoje náklady v bezpečnom a prevádzkyschopnom stave (pravidelné revízie, tlakové skúšky atď.) – to všetko na vlastné náklady.

Aké ďalšie výhody prinášajú dodávky cez plynomer?

Okrem garancii ceny plynu je to predovšetkým skutočnosť, že nemusíte platiť za plyn pri jeho dodávke. Plyn v zásobníku zostáva majetkom spoločnosti FLAGA a vy platíte iba za plyn, ktorý skutočne spotrebujete. Teda iba za ten, ktorý „pretečie“ cez plynomer do kotla. Neležia vám tak stovky Eur dlhodobo uskladnených v zásobníku. Navyše spotrebu plynu ľahko odčítate na plynomery.

Sú nejakú rozdiely v kvalite dodávaného plynu na slovenskom trhu?

Odpoveď je jednoznačná – áno, sú! FLAGA ako člen medzinárodnej skupiny UGI Corporation dodáva celosvetovo iba plyn najvyššej čistoty a kvality. Žiaľ, nie všetci dodávatelia na slovenskom trhu podobné štandardy dodržiavajú. Preto pozor na nekorektné ponuky niektorých subjektov, ktoré môžu byť občas cenovo atraktívne. V lepšom prípade sa môže jednať namiesto deklarovaného čistého propánu o zmes propánu a butánu, ktorá sa zo zásobníku pri nízkych teplotách neodparí. V ďalších prípadoch môže, žiaľ, spôsobiť väčšie škody na horákoch, kotloch alebo celej vykurovacej sústave. Preto ochranu spotrebiteľa a majetku upravuje zákon, ktorý povoľuje plnenie zásobníkov iba jeho vlastníkom.

Kedy objednať plyn?

Odporúčame doplnenie plynu najneskôr, keď obsah plynu v zásobníku klesne pod 30%. Plyn si môžete objednať na zákazníckej linke spoločnosti 0850 606 303.

Pravidla pro bezpečný provoz:

Ako správne odčítať stavoznak na Vašom zásobníku?

0-20 % - najvyšší čas objednať plyn; 45 % - normálne naďalej používajte plyn zo zásobníka; 85 % - maximálna hladina, na ktorú je možné zásobník naplniť

Ako sa LPG líši od zemného plynu?

• LPG má kvapalnú formu • Zemný plyn je plynný • LPG má 700x vyššiu hustotu • LPG má 2,5-3x vyššiu výhrevnosť Ako sa plyn dostane do vášho domu: • LPG sa skladuje v nádrži • Zemný plyn sa prepravuje prostredníctvom siete potrubí

Na ako dlho vystačí LPG v bežnej nádrži?

Plná nádrž s 2700 litrami má okolo 1,17 tony propánu, čo sa rovná 15,4 megawatthodine energie. Toto množstvo vystačí na zásobovanie plynom jedného rodinného domu pre ústredné kúrenie, ohrev vody aj sporák v niektorých prípadoch na viac i ako celý rok.

undefined

SÚBORY NA STIAHNUTIE

Výhody prenajatej plynovej inštalácie oproti vlastnej inštalácie | INFOGRAFIKA

Aké sú výhody prenajatej plynovej inštalácie oproti vlastnej? A tiež prečo sa oplatí zveriť vykurovanie do rúk veľkým spoločnostiam, ktoré garantujú najvyššiu kvalitu produktu a komplexnú podporu bezpečného používania inštalácií LPG. V texte nájdete informácie o výhodách, ktoré ponúka spoločnosť Flaga a čo iné spoločnosti neponúkajú. Množstvo služieb ponúkaných vlajkovou spoločnosťou je pôsobivé, presvedčte sa sami!

VEĽKOOBCHODNÉ DODÁVKY: Akú cestu musí prejsť LPG, aby sa dostalo do vášho domova alebo firmy? | INFOGRAFIKA

Cesta LPG k vám domov nie je krátka, vyžaduje si niekoľko etáp. Ide o námornú, železničnú a cestnú trasu. Kontrola kvality sa vykonáva v každej fáze a sú dodržané všetky zákonné požiadavky a predpisy. Pozrite sa, ako to pláva, ide vlakom a potom v cisternách plyn k vám domov. Budete prekvapení, aká je to dlhá cesta.

PLYNOVÉ ZÁSOBNÍKY OD SPOLOČNOSTI FLAGA | KATALÓG

 • Čo by ste mali vedieť o zásobníkoch na skvapalnený plyn?
 • Porovnanie výhod a nevýhod rôznych zdrojov vykurovania
 • Program pre odporúčanie klientov

PROPÁN | PROPÁN-BUTÁN V ZÁSOBNÍKOCH | KATALÓG

Rozhodnutím sa pre skvapalnený plyn (propán) volíte: 

 • Čistejšie riešenie pre životné prostredie
 • Najmodernejšie technológie
 • Spoľahlivosť 
 • Hospodárnosť prevádzky (presná regulácia)
 • Komfort
 • Bezpečnosť
 • Vypracovanie kompletnej projektovej Kompletnú inštaláciu zásobníku až po uvedenie do prevádzky
 • Dodávky skvapalneného plynu
 • Pravidelný servis a 24 hodinová pohotovosť zo strany servisného tímu

PONUKA PLYNOVEJ SIETE PRE DEVELOPEROV

Kvapalný plyn pre nehnuteľnosti bez prístupu k zemnému plynu zo siete

Chcete:

 • vykurovať svoj dom ekologicky?
 • zaistiť teplú vodu na vašom sídlisku?
 • realizovať investíciu na ľubovoľnom mieste v krajine?

Mohlo by vás zaujímať

Proces inštalácie zásobníka

Výmena vykurovania domácností za plynové

NÁDRŽE PRE DOMÁCNOSŤ - BEZPEČNÁ VZDIALENOSŤ

Kde môže stáť nádrž na skvapalnený plyn?

Výhody inštalácie zásobníku

Výhody inštalácie zásobníku

obývaný dom a plynové kúrenie

Kupujete obývaný dom? Zabezpečte plynové kúrenie rýchlo a lacno

ČO VYBRAŤ: EKOHRÁŠOK, PELETY ALEBO LPG

EKOHRÁŠOK, PELETY ALEBO LPG - ČO VYBRAŤ?

NA CHATU AJ V ZIME

NA CHATU AJ V ZIME VĎAKA RIEŠENIU OD FLAGY

Prevencia otravy oxidom uhoľnatým

Prevencia otravy oxidom uhoľnatým - bezpečnostná príručka

ČO SI VYBRAŤ NAMIESTO VYKUROVANIA ZEMNÝM PLYNOM?

Porovnanie výhod vykurovania na plyn a tuhé palivo

PLYN V NÁDRŽI A PLYNOVÉ KÚRENIE PRE VÁŠ HOTEL A REŠTAURÁCIU

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Ak chcete povoliť odoslanie správy, vyplňte prosím označené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Zistite, ako môžete využiť naše zásobníky:PREJSŤ NA ZÁSOBNÍKYZoznámte sa s portfóliom produktov Flaga v plynových fľašiach:PREJSŤ NA PLYN VO FĽAŠIACH