background-image
background-image

Plynové kúrenie – je to stále tá správna voľba?

Aj keď v oblasti vykurovacích systémov došlo k revolučnej zmene, vykurovací systém na plyn stále patrí medzi najobľúbenejšie riešenia, a to i napriek rastúcim cenám suroviny. Plyn ako zdroj energie je ešte stále pohodlné, ekologické a cenovo výhodné riešenie. Niekedy je to príležitosť na výrazné zníženie nákladov na vykurovanie budovy, avšak toto nie sú jediné jeho výhody. Zistite prečo sa stále oplatí investovať do plynového kúrenia a ako sa hodnotí v porovnaní s ostatnými konkurenčnými riešeniami!

Plynové kúrenie a ostatné kurivá

Je niekoľko kľúčových výhod, vďaka ktorým je vykurovanie plynom výnimočné. Na jednej strane je tu istota tepelného komfortu vo všetkých miestnostiach, na druhej strane – viacúčelovosť. Plyn možno využiť aj na ohrev vody alebo naňho možno napojiť viaceré zariadenia, napr. plynový sporák. Plyn ako palivo je navyše ľahko dostupný. K prestávkam v dodávke plynu, napr. zemného, na rozdiel od elektrickej energie dochádza veľmi zriedkavo. Má to obrovský význam najmä pre tých, čo bývajú mimo väčších miest. Plynové kúrenie je tiež čisté a estetické riešenie. Ak ho chcete využívať, musíte mať doma vhodný vykurovací kotol v špeciálnej na to určenej miestnosti. Na to je najlepšia kotolňa alebo pivnica. Plyn sa prepravuje potrubím, ktoré sa nachádza v stenách alebo pod podlahou. Na konci máme radiátory, ktoré vyžarujú teplo do interiéru.

Najväčšie výhody plynového kúrenia

Plynový kotol je najčastejšie volené riešenie z dôvodu viacerých kľúčových výhod týkajúcich sa pohodlného používania a efektivity samotnej suroviny. Medzi tie najdôležitejšie patria:

 • intuitívna obsluha plynového kotla (možnosť diaľkového riadenia zariadenia), 
 • vysoká účinnosť kotla a jeho bezporuchová prevádzka,
 • ušetrený čas – nie je nutná neustála kontrola chodu zariadenia,
 • možnosť využívať kvapalný plyn z nádrže (nie je potrebná prípojka plynu, ako je to v prípade zemného plynu),
 • nízke náklady na exploatáciu vo väčšine prípadov, 
 • šanca získať a udržať si stálu teplotu vo všetkých miestnostiach,
 • ekologické riešenie (počas spaľovania plynu v plynových kotloch nedochádza k tvorbe emisií, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie),
 • možnosť napojiť na plynový vykurovací systém podlahové kúrenie (vyššia účinnosť systému).

Náklady na vykurovanie plynom – oplatí sa to?

Náklady na kúrenie plynom závisia predovšetkým od ceny kuriva, ktorá sa mení a závisí od situácie na svete. Aj keď za posledné mesiace cena prudko stúpla, v porovnaní s ostatnými vykurovacími metódami plyn stále vychádza najvýhodnejšie. V porovnaní s elektrickou energiou je plyn približne o polovicu lacnejší. Okrem toho ide o surovinu, ktorá je mimoriadne kalorická, a teda efektívna. Nakoniec sa môže ukázať, že je to oveľa úspornejšie riešenie než elektrina. Počas výpočtov sa, samozrejme, musia zohľadniť aj investičné náklady súvisiace s celým vykurovacím systémom. Na začiatok budete musieť kúpiť napr.:

 • kotol,
 • radiátory,
 • riadiace zariadenia.

 

Správna montáž si vyžaduje odborníka, ktorého služby tiež niečo stoja. Oplatí sa to vôbec? Prejdite si svoj finančný rozpočet a sami rozhodnite!

Plynové kúrenie a bezpečnosť – nemusíte sa o nič báť!

Vykurovanie plynom stojí za to nielen z dôvodu cenovo výhodných nákladov na exploatáciu a tepelný komfort. V prípade plynu zvláštnu pozornosť venujeme bezpečnosti. Našťastie plynové kotly s uzatvorenou spaľovacou komorou čerpajú vzduch priamo zvonku, nie z miestnosti, v ktorej sa nachádzajú. V dôsledku izolovania spaľovacej komory od okolia je zariadenie bezpečné – v prípade poruchy tak nevzniká riziko otravy plynom.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Ak chcete povoliť odoslanie správy, vyplňte prosím označené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok