background-image

Naša budúcnosť

Naším cieľom je do roku 2030 znížiť uhlíkovú stopu našich energetických produktov o 50 % z našich súčasných (2020) úrovní emisií. Zároveň pokladáme základy pre 100 % uhlíkovo neutrálnu budúcnosť, najneskôr do roku 2050.

Naše ambície

Už viac ako 135 rokov dodáva UGI energiu do sveta. Boli sme aktérom rozvoja našej spoločnosti, ako ju poznáme dnes. Dnes ponúkame nízkouhlíkové alternatívy k rope a plynu domácim zákazníkom a podnikom, ktoré nie sú v energetickej sieti. Hoci konvenčné LPG (skvapalnený ropný plyn) má výrazne nižšie úrovne uhlíkových emisií ako ropa, nie je to dlhodobá odpoveď na klimatické výzvy, ktorým čelíme. To je dôvod, prečo sme sa zaviazali spolu so zvyškom priemyslu skvapalneného plynu výrazne investovať do zvýšenia produkcie rLG (obnoviteľného skvapalneného plynu) – zdroja energie s takmer nulovými emisiami uhlíka. Tieto investície umožnia úplne pokryť dopyt po konvenčnom LPG a previesť aj zákazníkov mimo siete k udržateľnejším riešeniam, vďaka ktorým nikto nezostane pozadu. Každý rok dodávame približne 2 milióny ton LPG našim zákazníkom v Európe, čím vytvárame odhadovanú uhlíkovú stopu 6,5 milióna ton CO2. Našou ambíciou je znížiť náš vplyv do roku 2030 o viac ako 3,25 milióna ton.

Naša budúcnosť bude Udržateľná, Dostupná a Pohodlná.

Stiahnite si naše biele knihy nižšie a zistite, prečo a ako budeme postupovať, aby sme dosiahli naše ciele energetického prechodu.

Udržateľná

Máme ambíciu znížiť uhlíkovú stopu našich energetických produktov o 50 percent z našich súčasných (2020) úrovní emisií. To má byť hotové do roku 2030. Zároveň pokladáme základy pre 100% uhlíkovo neutrálnu budúcnosť najneskôr do roku 2050.

Dostupná

Vzhľadom na to, že obnoviteľné kvapalné plyny znovu využívajú významnú časť existujúceho tradičného dodávateľského reťazca distribúcie a skladovania LPG, sú potrebné relatívne obmedzené investície. To znamená, že obnoviteľné kvapalné plyny budú cenovo dostupné a ľahko dostupné. Naším dlhodobým cieľom je ponúkať zákazníkom uhlíkovo neutrálnu alternatívu k LPG, ktoré dnes používajú. Zároveň môžeme – dnes aj v budúcnosti – prispieť obnoviteľnými alternatívami spoločnostiam, ktoré sú dnes poháňané riešeniami s vyšším obsahom uhlíka.

Pohodlná

Obnoviteľný kvapalný plyn je riešením typu drop-in, čo znamená, že existujúce kotly a vykurovacie zariadenia je možné znovu použiť, čím sa vyhneme novým investíciám a potenciálnym zásahom do inštalácie. Okrem toho je možné zmiešať obnoviteľný kvapalný plyn s konvenčným LPG, čo umožňuje hladký prechod k dekarbonizácii vykurovania domov v celej Európe.

Často kladené otázky

1. Čo je rLG, bioLPG, biopropán?

Dnes ponúkame domácnostiam a podnikom alternatívu k rope a plynu s nižším obsahom uhlíka, pretože náš konvenčný (fosílny) LPG emituje o 35 % menej CO2 ako uhlie a o 12 % menej CO2 ako ropa. Už teraz sme pripravení urobiť ďalší krok smerom k uhlíkovo neutrálnej budúcnosti. Všetky tieto pojmy sa vzťahujú na "ekologickejšiu" verziu konvenčného LPG, ktoré sa líšia v závislosti od použitej technológie a vstupného materiálu. Ich spoločným znakom je však to, že všetky majú výrazne menšiu uhlíkovú stopu vo výrobnom procese a nižšie emisie CO2 pri používaní ako konvenčný LPG. "Zelený" LPG sa nebude vyrábať z fosílnych palív, ale napriek tomu bude mať čo najpodobnejšie vlastnosti, aby sa mohol používať v existujúcich zariadeniach.

2. Ako sa vytvára rLG?

Technológie tvorby sú rôzne a časom sa objavia ďalšie. Technológie, na ktorých pracujeme, existujú už desaťročia, ale výzvou je ich rozšírenie a využitie v priemysle - to je náš záväzok. Po dôkladnej analýze sme vybrali 3 technológie, ktoré majú najväčší potenciál na výrobu obnoviteľného skvapalneného plynu do roku 2030: uhľovodík z alkoholu, obnoviteľný dimetyléter (rDME) a power-to-X. Každá z týchto technológií sa líši procesom výroby paliva, typom vznikajúcich molekúl a vstupným materiálom. Všetky však majú spoločné to, že vyrábajú obnoviteľný skvapalnený ropný plyn, ktorý je ekologickejšou alternatívou konvenčného LPG.

3. Budem musieť vytvoriť novú inštaláciu, aby som mohol používať rLG?

Najkratšia odpoveď na túto otázku je "nie". Naším cieľom je zaviesť molekuly, ktoré buď zmiešaním s konvenčným LPG, alebo samostatne poskytnú rovnaký komfort ako konvenčný LPG bez potreby významných investícií. Na ceste k zelenej budúcnosti na nikoho nezabúdame a chceme, aby bola táto transformácia dostupná pre každého.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Ak chcete povoliť odoslanie správy, vyplňte prosím označené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Contact with us
Zistite ako možno použiť naše zásobníky:Prejsť na plyn v zásobníkochZoznámte sa s portfóliom produktov Flaga v plynových fľašiach:Prejsť na plyn vo fľašiach