background-image
background-image

Osvedčené spôsoby, ako ušetriť v prípade plynového vykurovania

Individuálne plynové kúrenie je jedným z najpopulárnejších spôsobov vykurovania v rodinných domoch. Riešenie je určite ekologickejšie a oveľa pohodlnejšie ako kúrenie peletami, eko-uhlim, uhlím a inými tuhými palivami. Stojí za zmienku, že výberom plynu šetríme nielen miesto na skladovanie paliva, ale aj čas potrebný na prevádzku sporáka a navyše sa staráme o životné prostredie.

 

Od začiatku roka 2022 sa naše účty za energie výrazne zvýšili. To platí aj pre plynové kúrenie. Ceny pre domácnosti a firmy rastú, a tak je zrejmé, že každý hľadá spôsob, ako ušetriť. Otázkou však zostáva – čo robiť, aby ste znížili náklady a stále cítili tepelnú pohodu? Tu je niekoľko osvedčených rád pre užívateľov individuálneho plynového vykurovani

Tesnenie okien a vhodný kotol

Zníženie teploty o 1-2 stupne C môže výrazne ovplyvniť spotrebu plynu a nižšiu teplotu nepocítite. Trópy doma sú nielen drahé, ale aj nezdravé – snažte sa udržiavať teplotu čo najkonštantnejšiu. Príliš veľké „skoky“ teplôt (teda napríklad úplné odstavenie plynového vykurovania v noci) sú iracionálne – systém na opätovné získanie účinnosti vykurovania spotrebuje viac energie, ako keby fungoval na základnej úrovni i celú noc. Cez netesné okná uniká veľa tepla, preto dbajte na správnu izoláciu – stačí kúpiť lacné tesnenia. Najlepším riešením je však výmena starých okien za moderné a dokonalo tesniace okná . Táto investícia sa rýchlo vráti – cez netesné okná môže uniknúť až 25 percent tepla! Ak dávate prednosť dreveným oknám – nezabúdajte na správnu údržbu.

 

Výber plynového kotla s príslušným výkonom je jedným z najdôležitejších prvkov ovplyvňujúcich účinnosť plynovej inštalácie. Čím lepší kotol zvolíme a čím vyššiu účinnosť má, tým menej paliva pri jeho prevádzke spotrebujeme. Najväčšiu úsporu pri vykurovaní plynom možno vidieť pri výbere moderných kondenzačných plynových kotlov, ktoré sú schopné modulovať svoj výkon bez zbytočných strát energie.

Odkryté radiátory

Oplatí sa tiež uvedomiť, že zakrytie radiátorov závesmi spôsobuje, že materiál si udrží určité množstvo tepla, takže kotol musí spotrebovať väčšie množstvo plynu na vykurovanie miestnosti na určitú teplotu. Rovnaký princíp platí pre zakrytie radiátorov nábytkom a použitie všetkých druhov krytov. Kryt radiátora môže znížiť jeho výkon o 10-20 %. Radiátor musí byť potom teplejší, aby poskytoval rovnaké množstvo tepla ako holý radiátor. To má priamy vplyv na zvýšenie účtov za kúrenie.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Pre odoslanie správy prosím, vyplňte všetky vyznačené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok