background-image
background-image

Porovnanie výhod vykurovania na plyn a tuhé palivo

Vykurovanie domu možno riešiť na viacero spôsobov. Na výber máme plynové kúrenie, systémy s modernými kondenzačnými kotlami na zemný alebo skvapalnený plyn, alebo vykurovanie na tuhé palivo – uhlie, ekohrášok, drevo či pelety. Aké sú výhody plynového kúrenia v porovnaní s tuhými palivami?

Bezúdržbový vykurovací systém

Spomedzi najväčších predností plynového vykurovania v rodinnom dome sa na prvom mieste najčastejšie uvádza pohodlie. Tento systém je takmer bezúdržbový, čo v porovnaní s kotlom na tuhé palivo ako je napríklad drevo alebo uhlie, ktoré treba niekde skladovať, má naozaj veľký význam. Prevádzkovanie takého zariadenia si vyžaduje pozornosť a čas. S plynovým kotlom je to inak – všetko je automatizované. Užívateľ musí iba nastaviť požadovanú teplotu.

Je plynové kúrenie ekonomicky výhodné?

Pri prehodnocovaní kladov vykurovania uhlím alebo drevom sa v mnohých prípadoch do popredia dostáva otázka nákladov. Uhlie sa možno javí ako lacnejšie než zemný plyn, avšak je to tak iba z pohľadu jednotkovej ceny. Ak chceme dosiahnuť výhrevnosť na rovnakej úrovni ako moderné vysokoúčinné plynové kotly, musíme spáliť oveľa viac tuhého paliva. V kondenzačných kotloch je účinnosť nad 100 percent, kým tento ukazovateľ v prípade zásypových kotlov na uhlie nepresahuje 30 percent. Tieto čísla jednoznačne ukazujú, ktoré riešenie je úspornejšie.

Problém skladovania tuhého paliva

Niet pochýb, že plynové kotly si nevyžadujú ani kotolňu, ani miesto na skladovanie kuriva, pokiaľ dom možno napojiť na plynovú sieť. Ak takú možnosť nemáme, ešte vždy môžeme mať plynové kúrenie. V takom prípade sa využíva kvapalný plyn. Na skladovanie sú určené podzemné alebo pozemné zásobníky, ktoré si môžeme buď prenajať alebo kúpiť. Plynové kotly sú dnes upravené tak, aby boli vhodné na spaľovanie zemného plynu i kvapalného plynu. Preto ich možno využívať v obidvoch prípadoch bez toho, aby sme museli vymieňať celé vykurovacie zariadenie.

Otázka ekológie

Ďalšou výhodou využívania v rodinnom dome kotlov na plyn namiesto uhlia je to, že uvoľňujú rozhodne menšie množstvo škodlivín do ovzdušia. Podľa výpočtov odborníkov vykurovacie systémy na zemný alebo tekutý plyn emitujú o polovicu menej oxidu uhličitého v porovnaní s kotlami na uhlie. Ich používanie má menší vplyv na životné prostredie. Plynové pece znamenajú menšie množstvo škodlivín uvoľňovaných do ovzdušia, medzi ktoré patria oxidy dusíka, prachové častice a oxid siričitý. Okrem toho spaľovaním plynu nevznikajú nehorľavé vedľajšie produkty, ktoré sa musia zlikvidovať vhodným spôsobom.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Ak chcete povoliť odoslanie správy, vyplňte prosím označené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok