background-image

Čo si vybrať namiesto vykurovania zemným plynom?

Mnohí investori považujú za najvýhodnejšie vykurovanie spoločnosti zemným plynom. Tento spôsob vykurovania však nie je vždy možný. V ceste môžu stáť technické alebo finančné možnosti. Čo robiť v takejto situácii? Aké spôsoby vykurovania sú k dispozícii? Vykurovanie zariadení zemným plynom má niekoľko výhod. Predovšetkým je lacnejšie ako vykurovanie kvapalným plynom, olejom alebo elektrinou. Je tiež bezúdržbový – to znamená, že palivo sa do kotla dopravuje priamo z plynovej siete. Nemusíme sa teda starať o jeho zásobovanie. Vykurovacie zariadenie (okrem nastavenia prevádzkových parametrov) od nás nevyžaduje žiadnu zložitú a časovo náročnú obsluhu. Okrem iného aj z týchto dôvodov chce mnoho investorov pripojiť dom na plynovú sieť, ale nie vždy majú takúto možnosť. Môže sa ukázať, že oblasť, na ktorej budova stojí alebo má stáť, nie je vybavená plynovou sieťou. V takejto situácii treba hľadať iné riešenia.

Vykurovanie spoločnosti pomocou tepelného čerpadla

Môže to byť najlepšia alternatíva k vykurovaniu zemným plynom. Prečo? Predovšetkým preto, že tepelné čerpadlo je jedným z najlacnejších zdrojov tepla v prevádzke. Podobne ako v prípade vykurovania podniku zemným plynom sa výberom tepelného čerpadla vyhnete problémom spojeným s nákupom a prepravou paliva, nutnosťou jeho skladovania alebo ručného nakladania. Tepelné čerpadlo pracuje úplne automaticky.

Vykurovanie vašej spoločnosti kvapalným plynom

Je to tiež alternatíva k vykurovaniu studeným plynom, avšak pri rozhodovaní o tomto riešení je potrebné zohľadniť vyššie náklady vo fáze investície a prevádzky. Sú tu aj náklady na návrh a realizáciu inštalácie nádrže a dodávky plynu do budovy.

Vykurovanie olejom

Je to ešte drahšie riešenie (náklady na inštaláciu oleja sú vyššie ako náklady na inštaláciu plynu a náklady na nákup paliva). Ak vám však záleží na komforte používania vykurovacieho zariadenia, olejové kotly poskytujú podobný komfort ako plynové. Tento typ vykurovania môže fungovať aj vtedy, ak plánujete pripojiť budovu na plynovú sieť, pretože olejový kotol možno prispôsobiť na spaľovanie plynu.

Vykurovanie drevom alebo peletami

Vzhľadom na náklady na vykurovanie je toto riešenie pomerne výhodné, hoci závisí od ceny palív vo vašej oblasti. Z hľadiska komfortu používania je horší ako komfort tepelného čerpadla alebo plynového kotla. Ak chceme zvýšiť tento komfort, môžeme sa rozhodnúť pre kotol na pelety. Je vybavený automatickým podávačom paliva a veľkou nádržou na jeho zásobu, takže od nás bude vyžadovať minimálnu údržbu. Pri výbere spotrebičov na tuhé palivo nezabudnite vyberať len moderné kotly na drevo alebo pelety. Tieto by mali byť podľa možnosti automatizované a nízko emisné, t. j. spĺňajúce európske požiadavky, napr. pokiaľ ide o emisie výparov do ovzdušia. Je to mimoriadne dôležité a malo by sa to týkať nielen majiteľov budov nachádzajúcich sa v oblastiach, na ktoré sa vzťahuje uznesenie o boji proti smogu.

Ako je to s elektrickým vykurovaním pre vašu spoločnosť?

Ako viete, elektrina nie je lacná. Solárna energia, ktorú možno využiť na výrobu elektriny, je lacná alebo dokonca bezplatná. Na to slúži fotovoltaické zariadenie, ktorého hlavnými prvkami sú (zvyčajne namontované na streche budovy) fotovoltaické panely. Ich inštaláciou sa môžeme stať vlastným výrobcom elektriny. Fotovoltaická inštalácia mení bezplatnú slnečnú energiu na elektrickú energiu, ktorá sa môže použiť na napájanie všetkých spotrebičov v budove vrátane vykurovacích zariadení. Fotovoltaika má jednu nevýhodu – je stále pomerne drahá, ale je dôležité si uvedomiť, že ak sa rozhodnete pre inštaláciu fotovoltaického systému, môžete využiť dotácie na jeho kúpu a inštaláciu.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Pre odoslanie správy prosím, vyplňte všetky vyznačené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok