background-image

Prečo je plynový ohrev jedným z najekologickejších riešení vykurovania?

Možností ohrevu domácnosti je nespočetné množstvo. Pre vykurovanie je možné využiť tuhé palivá ako uhlie, drevo alebo pelety, prípadne tiež elektrická energia, ale v poslednej dobe sa môžeme stretnúť s všeobecným trendom presunu k využívaniu ekologickejších spôsobov vykurovania. Veľmi obľúbeným a zároveň pohodlným spôsobom je vykurovanie plynom. Ide o veľmi efektívne, cenovo dostupné a zároveň ekologické riešenie. Dobrý plynový kotol možno väčšinou využiť nielen na vykurovanie domácnosti, ale rovnako dobre aj na ohrev vody. Navyše väčšina moderných kotlov funguje prakticky samostatne. Jednoducho nastavíte požadovanú teplotu a kotol sa sám postará o to, aby neklesla pod nastavenú úroveň. V podstate ho na začiatku sezóny stačí zapnúť a na konci zase vypnúť.

Je plyn naozaj tak lacný?

Ak sa rozhodnete pre plynové vykurovanie, musíte počítať s dodatočnými nákladmi na prevádzku vo forme revízií plynového kotla a prípadných opráv. Majte tiež na pamäti, že nie každá domácnosť je vybavená plynovou prípojkou a jej zavedenie nie je práve lacná záležitosť. Často ide o sumu dosahujúcu niekoľkých desiatok tisíc korún. Vzhľadom na aktuálne ceny plynu však ide o investíciu, ktorá sa v horizonte niekoľkých rokov vráti. Takže áno, aj po započítaní vedľajších nákladov, plynové vykurovanie stále patrí medzi najekonomickejšie možnosti.

 

Vykurovanie plynom a ekologická stránka veci

Najväčšou nevýhodou tuhých palív je fakt, že pri ich spaľovaní vznikajú pevné častice, najmä prach a sadze. Tie majú nezanedbateľný vplyv na ľudské zdravie, môžu spôsobovať rôzne ochorenia pľúc a vznik alergií. Zdravotné riziká však nie sú jedinou negatívne stránkou veci. Pri spaľovaní hnedého uhlia dochádza k uvoľňovaniu až o 50% vyššieho množstva oxidu uhličitého než v prípade zemného plynu. Plynové spotrebiče ponúkajú vysokú účinnosť, takže vo výsledku sú emisie CO2 ešte nižšie. Prechod na zemný plyn teda z ekologického, ale aj ekonomického hľadiska predstavuje veľmi zaujímavú alternatívu k tradičným spôsobom vykurovania.

Môžeme Vám pomocť?

Máte nejaké otázky?

Vyplňte formulár alebo nám zavolajte.

Pre odoslanie správy prosím, vyplňte všetky vyznačené polia.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Meno / Priezvisko
Telefónne číslo *
E-mail *
PSČ
Povedzte nám, ako Vám môžeme pomôcť
Full Close

Vyberte si predmet:

Ďalšie články:vráťte sa k novinkámZistite, ako ušetriť náklady na vykurovanie:prejsť na článok